• Uluslararası Eczacilik Federasyonu - FIP

  • İtalyan Lisesi

  • Deniz Ticaret Odası

  • Kastamonu Birlik Toplantıları

  • Askerlik

  • Eczacılık Yüksek Okulu Talebe Derneği

  • Milli Türk Talebe Birliği

  • Bağ-Kur

Siyasi Aktiviteler
İBRAHİM ÇETİNKAYA'NIN SİYASİ AKTİVİTELERİ

İbrahim Çetinkaya siyasi yaşamı sürecinde Merkez Sağ kimlikteki Partilerin muhtelif kademelerinde aktif görevlerler üstlenmiştir.

İlk görevi Adalet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Üyeliğidir. 1967 – 1972 yılları arasında Adalet Partisi İstanbul Gençlik Kolları Başkanı olarak 68 kuşağı içersinde temayüz etmiştir.

Adalet Partisinin 1980 ihtilalinde kapatılması üzerine 1983 yılında Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanlığından istifa ederek Doğruyol Partisi kurucusu ve GİK üyesi olmuş ancak   İhtilal lideri Orgeneral Kenan Evren tarafından veto edilmiştir.

1983 yılı sonlarında  DYP Genel İdare Kurulunda tekrar görev alan İbrahim Çetinkaya  Genel Başkanlık seçiminde TOBB Genel Başkanı Mehmet Yazar’a destek verdiği için Yüksek Haysiyet Divanına verilmesi üzerine Mehmet Yazar ve arkadaşlarıyla beraber istifa ederek Merkez Sağı bütünleştirmek amacıyla Hür  Demokrat Partinin Kurucuları arasında yer almış ve Partinin Teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olmuştur.

20 gün  içersinde 41 il ve 155 ilçede teşkilatlanabilen ve TBMM ‘ de 23 milletvekiliyle grup oluşturma başarısını gösteren HDP 1986 yılında yapılan ara seçimlere kısa süre içersinde katılma cesaretini göstermiş ancak seçimde başarılı olamamış dolayısıyla sağ seçmenin en fazla oyu vererek bütünleşme adresi olarak gösterdiği  ANAP’la kurumsal olarak birleşmek durumunda kalmıştır. Birleşmede HDP milletvekillerinin büyük çoğunluğu da ANAP’a katılmıştır.

Bu gelişmelerden sonra Başbakan Turgut Özal’ın Ankara’da kalması ve siyasete devam etmesi isteğine rağmen İbrahim Çetinkaya aktif siyasete ara vererek İstanbul’da yerleşik Şirketlerinin  başına dönmüştür.

Birkaç yıl sonra Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eşi Semra Özal’ın daveti üzerine İbrahim Çetinkaya ANAP Büyük Kongre delegesi olmuş ve Merkez Sağın toparlanması amacıyla  Mesut Yılmaz’ın Genel Başkan seçilmesine destek vermiştir.

90’lı yıllarda ANAP İstanbul İl Teşkilat Bşk Yardımcılığı da yapan İbrahim Çetinkaya 2000’li yıllarda Merkez Sağdaki ANAP ve DYP’nin birleşmesi için parti dışı siyasi platformlar oluşturmuştur.

Öncelikle eski Adalet Partisi İstanbul Gençlik Kolları Başkanları ve yöneticilerini bir araya getirerek 2000’li yılların ilk yarısında yaptığı toplantılarla Merkez Sağ bilincin yaygınlaşmasına güç katan İbrahim Çetinkaya 2007 yılında Adalet Partisi İstanbul İlçe Gençlik Kolu Başkanlıklarında bulunmuş altı arkadaşıyla beraber ‘Demokratlar Platformu’ adı altında organize ettiği toplantıda  Merkez Sağ dinamikler olarak kabul edilen siyasetçileri biraraya getirmiş ve bu toplantıda ANAP’la  adı DP olarak değişen DYP’nin birleşme teması işlenmiştir.

Nitekim bu toplantıya katılarak Merkez Sağın bütünleşmesine destek veren yirmi konuşmacı arasındaki DYP eski İstanbul İl Başkanı Süleyman Soylu kısa bir süre sonra DP Genel Başkanlığına seçilmiş ve ANAP’la birleşilmesi için girişimlerde bulunmuş ancak başarılı bir sonuca ulaşamamıştır.

Süleyman Soylu’nun DP Genel Başkanlığından istifası üzerine “Demokratlar Plarformu”nu organize eden eski AP Gençlik Kolu Başkanlarıyla beraber  TBMM Eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk’a giden İbrahim Çetinkaya DP Genel Başkanlığına aday olmasını ve Merkez Sağın toparlanması amacıyla öncelikle DP’nin ANAP’la  birleşmesinin sağlanması gerektiğini ve bu tarihi görevin kendisine düştüğünü dile getirmiştir.

Bu toplantıdan yaklaşık bir hafta sonra DP Genel Başkanlığı adaylığını açıklayan Sayın Hüsamettin Cindoruk’a Merkez Sağın bütünleşmesinin sağlanması amacıyla İbrahim Çetinkaya ve arkadaşları yoğun destek vermiştir.

Nitekim 2009 yılında DP ve ANAP birleşmiştir.

Siyasi çizgisini daima Merkez Sağ’da sürdüren ve Merkez Sağın birleşerek iktidar olmasını siyasi hedef seçen İbrahim Çetinkaya 2010 yılında  Demokrat Parti GIK’na seçilmiştir. 


M.Fuat KARDAM

AP İistanbul İl Gençlik Kolu Genel Sekreteri – 1972
Hür Demokrat Parti Antalya İl Başkanı – 1986
Süleyman ÇÜRÜKSU

DYP Kurucusu ve Fatsa İlçe Başkanı 1983 - 1993

Kullandığınız Tarayıcı : Bilinmiyor
İp Adresiniz : 54.146.206.127
Toplam Hit : 2011499
Internet Explorer 6.0 ve Üzeri Web Tarayıcıları ile 1024 x 768 Çözünürlük ve Gerçek Renk Ekran Özellikleri Tavsiye Edilmektedir.
@2010 wwww.ibrahimcetinkaya.com Tüm Haklari Saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.
a
a
a