• Uluslararası Eczacilik Federasyonu - FIP

  • İtalyan Lisesi

  • Deniz Ticaret Odası

  • Kastamonu Birlik Toplantıları

  • Askerlik

  • Eczacılık Yüksek Okulu Talebe Derneği

  • Milli Türk Talebe Birliği

  • Bağ-Kur

Hüseyin Özbek
İstanbul Barosu Genel Sekreteri
YAŞ GÜNÜ MEZARDA KUTLANAN OĞULLAR

88 / 3. Tertip Kastamonu Araç Tatlıca Köyü’nden Jandarma Komando Er Burak Kapucuoğlu, Siirt Eruh Cirav Dağı’nda PKK pususunda şehit oldu. 8 Eylül 2009’ da şehit düşen 8 Mehmet Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığı’nda düzenlenen törenden sonra memleketlerine uğurlandı. Burak 22 yıllık ömründe her seferinde Ilgazları tırmanarak gidip geldiği Ankara – Kastamonu arasını ilk kez havadan geçti. Al bayrağa sarılı şehit Ilgaz’ın, Büyük Hacet Tepesi’nin üzerinden uçarken ulu çamlar, gökyüzüne direk olmuş köknarlar uğultuyla iki yana salınırken belki de kendilerince bir hacet dilediler yüce Tanrı’dan. Burak atalarının baharda çıkıp güzün indiği, at sürüp, sığır, davar yaydığı, çocukken arkadaşlarıyla güreş tutup met oynadığı Eğriceova Yaylası’nın üzerinden uçarken çimen denizini, uçsuz bucaksız gezeğini ilk kez görüyormuşçasına şaşakaldı.

Sevil Kapucuoğlu duayla, alkışla, kınalı kuzu misali uğurladığı kapılardan sığmaz levent endam oğlunu Kasımda bekliyordu. Dağıtımdan sonra izin kullanmayan Burak 7 Kasımda tezkere alacaktı. Kapucuoğlu ailesi birbirlerine belli etmeseler de evin neresinde olurlarsa olsunlar akşam haberlerine kulak kesilir, “Eruh” “çatışma” sözleri geçer geçmez Burak’ı ararlardı. 8 Eylül akşamı Kapucuoğulları sofrada Kastamonu Kalesi’nden atılacak iftar topunu beklerken Siirt’ teki çatışma haberini duyunca televizyonunun sesini yükselttiler. Terör örgütüyle çatışmada şehitler verildiği söyleniyordu. Metin Kapucu’dan dinleyelim gerisini:“ Akşam iftarda orucumuzu açarken ben artık tahmin etmiştim oğlumun şehit düştüğünü. İftardan sonra hemen Bölge Komutanlığı’na gittim. Şehit düşen benim çocuğum dedim, yok değil dediler. Herhangi bir bilgi vermediler, evime döndüm. Aradan fazla zaman geçmeden Bölge komutanlığından ambülanslarla gelerek acı haberi verdiler. Evladım gözü pek bir insandı. Arkadaşları için canını feda edecek birisiydi. Allah böyle takdir etmiş, bundan ileri geçiş yok. Ağlasam sızlasam kendimden geçsem ne değişir ki… Allah’a neden isyan edeyim ki… Hepimiz er ya da geç Ahiret’e intikal edeceğiz. Bunda yapacak bir şey yok. Vatan sağ olsun.”

Şehit babasından kısa bir süre sonra eve gelen Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın ile Kastamonu Valisi Mustafa Kara oğullarının ertesi günü geleceğini söylediler. Dili tutulan Sevil Kapucu birkaç dakika hiç konuşamadı. Eve erken dönecek oğlun heyecanıyla hastanelik oldu. Kastamonu Devlet Hastanesi’nden tekrar eve getirildiğinde asker selamı verip: “Ağlamayacağım, teröristleri sevindirmeyeceğim” diye konuştu. Baba Metin Kapucuoğlu, Burak’ın telefon görüşmelerinde sık sık “Baba, belki de hiç gelemeyebilirim buralardan.

Hakkınızı helal edin” dediğini eşine bir kez bile söylemedi. Burak’a malum olan, kendisinin de beklediği şehadeti duyunca kadere rıza gösterip “Vatan sağ olsun” dedi tevekkülle…
Geçen yüzyılın başlarında Sarıkamış’ta, Sina’da, Basra’da, Çanakkale’de Mehmet’i bulacak kurşunların kararı batılı merkezlerde alınır, kalemi oralarda kırılırdı.

Geçen yüzyılın son çeyreğinden günümüze yine değişen bir şey yok! Mazlumlar coğrafyasının talanı, Atatürk’ün mirasının tasfiyesi için yine Mehmet’in kanının sebil edilmesi gerekiyor. Kandil’den tetikçilere iletilecek mesajların buyrukları yine aynı merkezlerden. Burak’ların kanını döken, kalemlerini kırıp gencecik canlarına kıyanların efendileri Avrupa’da Atlantik ötesinde aynı derin karar merkezlerinde…
Şehadetinin ikinci günü Burak’ı Gazi Stadına indirdi helikopter. Şehidi asker selamıyla karşılayan anne biricik oğlunun cenaze aracına nakline kadar selam durmaya devam etti. Evladının bayramlarda tören geçişini seyretmek için geldiği Gazi stadındaydı işte. Yine onun için gelmişti. Anasının sevecen gözlerinin izlediğini bilmenin coşkusuyla yürüyen Burak bugün hareketsizdi nedense, al bayrağa sarılı sessizce duruyordu. Yalnız anası değil, tüm şehir halkı seyrine gelmişti halbuki. ‘Ana ben geldim” deyip çıkıverse tabuttan, sıkıca sarılsak birbirimize, koklasam doyasıya kınalı kuzumu diye geçirdi içinden. “Ayakta dimdik duracağım. Şehitler ölmez, vatan bölünmez” diye seslendi oğulcuğuna. Daha geçen sene davul zurnayla uğurlandığı, tertipleriyle havalara atıldığı şehrin ana caddesi üzerinden askeri törenle Nasrullah Camisine götürdüler Burak’ı. Tuğgeneral Ali Aydın’ın teselli edici sözlerine karşı Metin Kapucuoğlu; “ Ben ağlamayacağım komutanım. Ben ağlarsam vatan ağlar. Ben ağlarsam bu millet ağlar. Vatana evladım feda olsun” derken Anası Sevil asker selamıyla seslendi 9 ay 10 gün karnında taşıdığı, şimdi Nasrullah’ın musallasına götürülen canına : “Ağlamıyorum oğlum. Seni vatana feda ettim, gerekirse geriden gelecekler de bu vatana feda olsun!” Al bayrağa sarılı tabut askeri araçtan indirilirken dayanamadı. Oğlunu son kez görmek istediğini söyledi komutana: “Nolursun komutanım, bir kez göreyim.” İkinci cümlede daha cılız çıkan sesi kalabalığın uğultusundan Burak’tan başkası duyamadı bile: “Nolursun komutanım son bir kez…”

İl Jandarma komutanı J.Kd. Albay Mehmet Akgün törende yaptığı konuşmada : “Bu gün senin huzurunda, tüm silah arkadaşların ve Türk milleti adına söz veriyoruz ki, Türk ulusunun bölünmez bütünlüğü, bekası ve üniter yapısının korunması amacıyla senin gibi hepimiz canımızı seve seve vermeye hazırız Uğruna şehit olduğun tüm manevi ve milli değerleri cesetlerimizi çiğnemeden hiçbir güç kirletemeyecektir!” diye seslendi musalla taşında namazını bekleyen Burak’a.

Cenaze namazını İl Müftüsü Fuat Altıntaş kıldırdı. Cemaatten şehide helallik diledi. 15 bini aşkın kalabalığın “Helal olsun” nidaları ürken güvercinlerle birlikte göklere yükseldi. Cemaatten yaşlıca birisi; “Bizim sende ne hakkımız var ki oğul, asıl sen bize hakkını helal et” diye söylendi yakınındakilerin anca duyacağı şekilde. Burak musalladan cenaze aracına askerlerin omzunda taşınırken kalabalıktan gür bir ses duyuldu: “Yiğidim arslanım, şehidim güle güle!”
Annesini, kız kardeşini Kastamonu Şehitliği’ndeki yerine yerleştirilen Burak’tan ayırmak çok zor oldu. Duadan, hocanın talkınından sonra da çıkmak istemediler mezarlıktan.
Ertesi günü Kapucuoğlulları yine şehitlikteydiler. 10 Eylül 1988 doğumlu Burak’ın yaş günü kutlanacaktı. Burak’tan gayrı tüm aile, hısımlar, dostlar katıldı yaş gününe. “Ömrün uzun olsun, düğünün güzün olsun” alkışıyla büyütülen Burak’a bolluğun, bereketin yaşandığı güz düğünü kısmet olmadı. Meğer bir başka güz düğünü varmış kaderinde! Dualardan, fatihalardan sonra mezar toprağını kuzucuğunu sever gibi okşayarak suladı annesi. Yaş günü pastası niyetine ikram edilen helva ekmekten hak geçilmeden Burak’ın payı da ayrılıp başucuna özenle kondu. Toprağını, mezar başlığını sırayla okşayıp gelecek yaş gününde yine bir arada olmak üzere izin istediler Burak’tan.

Araç Askerlik Şubesi’nin cildi yıpranmış, yaprakları sararmış, okunması hayli zorlaşmış eski yazılı kayıtlarına göz atanlar Tatlıca Köyü’ ne ait sayfada şunları okuyacaklar:
- Kapucuoğullarından Mehmet oğlu 1302 doğumlu İdris, askere sevk 24 Temmuz
1330 42. Alay 3. Tabur 12.Bölük efradından iken 5 Ağustos 1331’ de Çanakkale / Kerevizdere Muharebesinde şehiden vefat.

- Kapucuoğullarından Ali oğlu 1303 doğumlu Baki, askere sevk 26 Temmuz 1330
71.Alay 3.Tabur 8.Bölük efradından iken 1331’de yaralı olarak getirildiği Mektebi Harbiye Mücrimin Hastanesinde şehiden vefat.

Meraklılar eski kütükleri usulca yerine bırakıp; cildi pırıl pırıl, yeni yazılı, yıpranmamış kayda baktıklarında Kapucuoğullarının son kuşağı, atalarının acemisi, künyesi kendinden sonra geleceklerin ustası Burak’la karşılaşacaklar:
- Kapucuoğullarından Metin oğlu 1988 doğumlu Burak. Askere sevk 1988 / 3
tertip. Siirt / Eruh İlçesi Görendoruk Köyü kırsalında PKK terör örgütüyle çatışmada şehiden vefat! 24 Ağustos 2010

Yapılan Yorumlar
Yazıya Yorum Yap
Adınız
Email Adresiniz
Mesajinız
Güvenlik Kodu
Kodu Giriniz
Kullandığınız Tarayıcı : Bilinmiyor
İp Adresiniz : 52.91.185.49
Toplam Hit : 1982383
Internet Explorer 6.0 ve Üzeri Web Tarayıcıları ile 1024 x 768 Çözünürlük ve Gerçek Renk Ekran Özellikleri Tavsiye Edilmektedir.
@2010 wwww.ibrahimcetinkaya.com Tüm Haklari Saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.
a
a
a