• Uluslararası Eczacilik Federasyonu - FIP

  • İtalyan Lisesi

  • Deniz Ticaret Odası

  • Kastamonu Birlik Toplantıları

  • Askerlik

  • Eczacılık Yüksek Okulu Talebe Derneği

  • Milli Türk Talebe Birliği

  • Bağ-Kur

Milli Türk Talebi Birliği
MİLLİ TÜRK TALEBE BİRLİGİ (MTTB) 1916 yılı imparatorluk gençliğinin ülkenin içerisinde bulunduğu kötü duruma tepkilerini örgütlü ve bilinçli bir şekilde yürütmek, üniversite gençliğini ülkenin politik ve askeri geleceği hakkında karar alma süreçlerine etkin katılımını sağlamak ve özellikle Balkanlarda meydana gelen toprak kayıplarına tepki gösterebilmek amacıyla Dar'ul Funun gençleri Milli Türk Talebe Birliği'ni kurdular. MTTB'nin kuruluş yılı olarak 1916 yılının kabul edilmesinde elimizde yazılı bir kaynak olmamakla beraber, başta kurucu başkan olarak kabul edilen Tevfik İleri'nin söylem ve yazıları, MTTB tarafından her yıl başkanlık seçimlerinde delegelere dağıtılmak üzere hazırlanan dönem faaliyet raporları' ve MTTB'nin yayın organı olarak sunulan Birlik, Milli Gençlik ve Çatı' dergileri ittifakla kuruluş yılı olarak 1916 yılını alırlar.

MTTB Genel Başkanlığı yapmış önemli isimlerden biri olan Burhaneddin Kayhan'da MTTB kuruluşu ile ilgili kesin ve net bir tarih verir ki ona göre de kuruluş 4 Aralık 1916 yılıdır. Kuruluş yıllarında MTTB'nin asıl amacının Milli Kurtuluşa' fiilen katılarak, Türkiye'nin düşmanları tarafından ortadan kaldırılma planlarına karşı durmak amacı ile gençleri var oluş savaşına aktif olarak hazırlamaktır 1924 yılında İstanbul Tramvay Şirketini protesto eder.

Milli Türk Talebe Birliği 1933 yılında Tek Parti yönetiminden izinsiz olarak düzenlediği Razgrad Mitingi gerekçe gösterilerek bir müddet kapatılır.Birlik dergisi MTTB'nin resmi yayın organı olup 1 Temmuz 1933 tarihli 1. sayısı Süreyya Ahmet ismiyle Kadro dergisi ile bir polemiğe girilir. MTTB 1960-1965 yılları arasında sol görüşlü öğrencilerin elindedir.1965 tarihinden sonra ise genel başkanlığa Rasim Cinisli'nin seçilmesiyle muhafazakar bir kimlik kazanmıştır. İbrahim Çetinkaya bu dönemde İstanbul Eczacılık Yüksek Okulu Talebe Derneği’nin MTTB’ne katılmasını sağlamış ve MTTB İcra Konseyine seçilmiştir.

Burhanettin Kayhan'nın Genel Başkan seçilmesinden sonra MTTB (1970) İslamcı gençlik hareketini simgelemiştir.

1980 tarihinde kapatılan MTTB, Abdullah Gül gibi birçok islamcı siyaset adamının gençlik yıllarında aktif olarak içinde yer aldığı bir öğrenci harketidir.

Kaynak : Vikipedi
Bu metin Vikipedi ansiklopedisinden yararlanılarak hazırlanmıştır.

Milli Türk Talebi Birliği Resimleri
Kullandığınız Tarayıcı : Bilinmiyor
İp Adresiniz : 52.91.185.49
Toplam Hit : 1982409
Internet Explorer 6.0 ve Üzeri Web Tarayıcıları ile 1024 x 768 Çözünürlük ve Gerçek Renk Ekran Özellikleri Tavsiye Edilmektedir.
@2010 wwww.ibrahimcetinkaya.com Tüm Haklari Saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.
a
a
a