• Uluslararası Eczacilik Federasyonu - FIP

  • İtalyan Lisesi

  • Deniz Ticaret Odası

  • Kastamonu Birlik Toplantıları

  • Askerlik

  • Eczacılık Yüksek Okulu Talebe Derneği

  • Milli Türk Talebe Birliği

  • Bağ-Kur

Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP)
Türk Eczacıları Birliği (TEB) Uluslar Arası Eczacılık Federasyonu’na (FIP) Nasıl Ve Ne Zaman Üye Oldu (*)

Birliğimizin Uluslarası Eczacılık Federasyonu’na (FİP) üye olması Büyük kongremizce karar altına alınmıştı.Bu durum gerekli çalışmalar yapılıp İçişleri bakanlığı aracılığıyla Sağlık Bakanlığına duyurulmuştu.Uzun bir süre sonra alınan cevapta Bakanlığın bu konuda izin verme yetkisine sahip olmadığı belirtilmiştir.Bunun üzerine Birlik Genel Başkanımız İbrahim Çetinkaya FİP Genel Başkanı Andre Bedat ile Cenevre’de bir görüşme yapmış ve olumlu sonuçlar almıştır.Birkaç ay sonra 3-7 Eylül 1979 tarihinde FİP in üye ülkelerinin temsilcilerinin katıldığı Brighton’daki Konsey toplantısına TEB i temsilen Genel Başkan İbrahim Çetinkaya katılarak Birliğimizin Üyeliğe kabul edilmesi amacına yönelik bir konuşma yapmıştır. FİP aracılığla diğer ülkelerin Üye birliklerine de duyurulan bu konuşmada ülkemizdeki eczacılıkla ilgili bilgi verilmiştir.

Bu toplantıda TEB’ in üyeliğinin ilk yapılacak Federasyon Genel Kuruluna sunulması karar- Laştırılmıştır. Daha sonra Federasyonun Lahey’deki Genel Sekreterliğinde ön işlemler tamamlanmış ve yöneticiler ile tekrar görüşmeler yapılmıştır.

1-5 Eylül 1980 tarihinde Federasyon Genel Kurulu Madrit’de toplanmıştır.Genel Kurul’da Birlik Genel Başkanımız Ibrahim Çetinkaya’nın yaptığı konuşmayı muteakip TEB ittifakla FİP’e üye olarak kabul edilmiştir.Genel kurul beş gün sürmüş ve dünyanın elli ülkesinden ikibine yakın eczacı katılmıştır.Yapılan mesleki ve bilimsel çalışmaların yanında tüzük tadilide yapılmıştır.Türkiye adına TEB, Federasyonun Konsey toplantısında sekiz üye ile temsil edilecektir.İlk toplantı 7-11 Eylül 1981 tarihinde Viyana’da yapılacaktır. Birliğimizle Federasyon arasındaki ilişkileri sürdürmek için Prof.Dr.Ningur Noyanalpan’ın görevlendirilmesi Merkez Heyetimizce kararlaştırılmıştır.

Bilindiği gibi,Uluslarası Kuruluşlarda üye olmak bir takım yükümlülükleri de beraberinde getirmektedir.Uzun bir uğraşıdan sonra elde edilen bu üyelikle Türk Eczacılığı Uluslarası Eczacılığa açılma imkanına kavuşmuştur. Mesleki ilişkilerin yoğunlaşması ile kazanacağımız çok şey olacaktır.

Bütün bunların yanında bizim için yüksek olan bir yıllık aidatın ödenmesi zorunluluğunu da burada belirtmek isteriz. Aidatımızın ödenmemesi halinde alınacak yeni bir kararla üyelik hakkımızın dondurulabileceğini dikkatten uzak tutmamak gerekir. Böylesine üzücü bir duruma düşülmesine meslektaşlarımızın fırsat vermeyeceğinden kuşkumuz yoktur.

(*) TEB Faaliyet raporundan

Uluslararası Eczacılık Federasyonu Resimleri
Kullandığınız Tarayıcı : Bilinmiyor
İp Adresiniz : 52.91.185.49
Toplam Hit : 1982381
Internet Explorer 6.0 ve Üzeri Web Tarayıcıları ile 1024 x 768 Çözünürlük ve Gerçek Renk Ekran Özellikleri Tavsiye Edilmektedir.
@2010 wwww.ibrahimcetinkaya.com Tüm Haklari Saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.
a
a
a