• Uluslararası Eczacilik Federasyonu - FIP

  • İtalyan Lisesi

  • Deniz Ticaret Odası

  • Kastamonu Birlik Toplantıları

  • Askerlik

  • Eczacılık Yüksek Okulu Talebe Derneği

  • Milli Türk Talebe Birliği

  • Bağ-Kur

Eczacılık Mesleğine Katkı Ödülü
Eski dönem Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanlarından İbrahim Çetinkaya'ya eczacılık mesleğine yapmış olduğu katkılardan dolayı 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' verildi.

Eczacılık mesleğine

katkıya ‘onur ödülü’

 

İSTANBUL Ticaret Odası Meclis Üyesi İbrahim Çetinkaya, eczacılık mesleğine sağladığı önemli katkılar nedeniyle ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı. Çetinkaya’ya ödülü, 25 Eylül’de Dünya Eczacılık Günü kutlamalarında düzenlenen resepsiyonda takdim edildi. İbrahim Çetinkaya’ya ödülünü; Çorum Milletvekili Ecz. Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Burdur Belediye Başkanı Ecz.Ali Orkun Ercengiz, Denizli Bozkurt Belediye Başkanı Ecz. Birsen Çelik ve Türk Eczacılar Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak verdi.

 

İLKLERE İMZA ATTI 

 

1974-1984 yılları arasında TEB Genel Başkanlığı’nı yürüten Çetinkaya, önemli başarılara imza attı. Çetinkaya’nın başkanlığı döneminde, Türk eczacıların uluslararası ilişkilerini artırmak amacıyla TEB, Uluslararası Eczacılık Federasyonu’na (FIP) üye oldu. Yine 1974 yılında eczacı kâr hadleri yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarıldı. İbrahim Çetinkaya, aynı dönemde kamu kuruluşlarının istismara ve kargaşaya yol açmayacak bir şekilde ilaçlarını alması için Maliye Bakanlığı ile 4 Haziran 1975’te bir protokol imzaladı.

 

ECZACILIKTA REFORM

 

Bir reform olarak nitelenen bu protokolle eczaneler arasındaki rekabet kaldırıldı, eczanelerle kuruluşlar arasındaki ilaç alımı sağlıklı bir düzene kavuşturuldu ve hastaların ilaçları istediği eczaneden alabilmesine imkân tanındı. Çetinkaya’nın başkanlığı döneminde aynı ilacın farklı fiyatlarla satılmasına da son verildi.

 

İTO İstanbul Ticaret Gazetesi / 10.10.2016

 

Habere Yorum Yapın
Adınız
Email Adresiniz
Mesajinız
Güvenlik Kodu
Kodu Giriniz
Kullandığınız Tarayıcı : Bilinmiyor
İp Adresiniz : 54.146.206.127
Toplam Hit : 2011479
Internet Explorer 6.0 ve Üzeri Web Tarayıcıları ile 1024 x 768 Çözünürlük ve Gerçek Renk Ekran Özellikleri Tavsiye Edilmektedir.
@2010 wwww.ibrahimcetinkaya.com Tüm Haklari Saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.
a
a
a