• Uluslararası Eczacilik Federasyonu - FIP

  • İtalyan Lisesi

  • Deniz Ticaret Odası

  • Kastamonu Birlik Toplantıları

  • Askerlik

  • Eczacılık Yüksek Okulu Talebe Derneği

  • Milli Türk Talebe Birliği

  • Bağ-Kur

Atatürk, İstiklal, Kastamonu, İnebolu
Kurtuluş mücadelesindeki fedakarlıkları simgeleyen ve anımsatan “Atatürk ve İstiklal yolu ” adlı yürüyüş Kastamonu-İnebolu arasında ve İstanbul’da İstiklal caddesinde yapıldı. Atatürk, İstiklal, Kastamonu ve İnebolu kelimeleri beraber kullanıldığında herkesin aklına milli mücadele için yapılan fedakarlıklar geliyor.

 

 

İSTANBUL İSTİKLAL CADDESİNDE "ATATÜRK VE İSTİKLAL YOLU" YÜRÜYÜŞÜ

 

BEYOĞLU’nda Kastamonu Konfederasyonu’nun (KAS-KON) organizasyonunda toplanan Kastamonulular, “Atatürk ve İstiklal Yolu” adlı yürüyüşle İstiklal ruhunu yeniden yaşadılar. Dev Atatürk posteri ve Türk bayraklarıyla yürüyüşe katılan Kastamonulular, ‘9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü’nün önemine dikkat çektiler.
Atatürk ve İstiklal Yolu’ yürüyüşü nedeniyle, Kastamonu Konfederasyonu (KAS-KON)’un organizasyonunda, Kastamonu il ve ilçe federasyonlarına bağlı derneklerin üyeleri 17.00 sıralarında Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü’nün önemine dikkat çekilen yürüyüşte Kastamonulular, dev Atatürk posteri ve Türk bayraklarıyla katıldılar. Yürüyüşe katılanlar sık sık “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”,”Şehitler ölmez vatan bölünmez” şeklinde sloganlar attılar. İstanbul’da yaşayan Kastamonuluların ilgi gösterdiği yürüyüşte, yöresel kıyafetler giyen Kastamonulu kadınlar ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Bandosu, yürüyüşe renk kattılar. İstiklal Caddesine gezmeye gelen bazı turist ve vatandaşlar fotoğraf makineleri ve cep telefonlarıyla yürüyüşten görüntü aldılar. Öte yandan yürüyüşün yapıldığı caddede bulunan CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığı önüne gelindiğinde kortejin üzerine partililer tarafından karanfiller atıldı. Taksim Meydanı’nda son bulan yürüyüş sonunda katılımcılar, Cumhuriyet Anıtı önünde şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okudular.


ATALARI NELER YAPMIŞSA TEKRARLAYACAKLARDIR


Kurtuluş savaşı sırasında canlarını feda eden kahraman tüm şehitlerin sonsuza kadar gönüllerinde yaşatacaklarını belirten KAS-KON Genel Başkanı Selami Çelebioğlu, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı için canlarını feda eden tüm şehitlerimizin, mekanı cennet ruhları şad olsun. Şu husus de iyice bilinmelidir ki; Türk Halkı ve Kastamonulular cephede çarpışan şehit ve gazi atalarının, cephe geri mücadelesinin mimarı anaların, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının emaneti olan ülkemizi böldürmeyeceklerdir. Gerektiğinde, geçmişte Ataları neler yapmışsa tekrarlayacaklardır” dedi.KASTAMONU VE İNEBOLU ARASINDA “ATATÜRK VE İSTİKLAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ"

Kastamonu Valiliği'nce, Kastamonu-İnebolu arasında bu yıl 6.'sı düzenlenen "Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü"ne katılan bir grup, taşıdıkları Türk bayrağını İnebolu'ya ulaştırdı.
Kastamonu'dan yürüyüşe katılan ve 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü kutlamalarının yapılacağı İnebolu Limanı'na gelen grubun en küçük katılımcısı olan 12 yaşındaki engelli Deniz Uğrasız, İnebolu Limanı'nda düzenlenen törende, Türk bayrağını Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş'a sundu.
Vali Bektaş, bayrağı öperek teslim aldı.
Törene, Kastamonulu milletvekiller, İnebolu Kaymakamı Kubilay Ant, Belediye Başkanı Engin Uzuner, eski Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, İl Emniyet Müdürü Sami Uslu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Çardakçı ve vatandaşlar katıldı.
Törende, Kurtuluş Savaşı'nda silah ve cephanenin deniz yoluyla İnebolu Limanı'na getirilişi ile yöre halkının omuzlarında kağnı arabasına yüklenerek cepheye götürülüşü de canlandırıldı.
İnebolu Belediyesi Heyamola Ekibi'nin yöresel oyun sergilediği törende, halk oyunları gösterileri de yapıldı.
 

10 Haziran 2012

Habere Yorum Yapın
Adınız
Email Adresiniz
Mesajinız
Güvenlik Kodu
Kodu Giriniz
Kullandığınız Tarayıcı : Bilinmiyor
İp Adresiniz : 52.91.185.49
Toplam Hit : 1982352
Internet Explorer 6.0 ve Üzeri Web Tarayıcıları ile 1024 x 768 Çözünürlük ve Gerçek Renk Ekran Özellikleri Tavsiye Edilmektedir.
@2010 wwww.ibrahimcetinkaya.com Tüm Haklari Saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.
a
a
a