• Uluslararası Eczacilik Federasyonu - FIP

  • İtalyan Lisesi

  • Deniz Ticaret Odası

  • Kastamonu Birlik Toplantıları

  • Askerlik

  • Eczacılık Yüksek Okulu Talebe Derneği

  • Milli Türk Talebe Birliği

  • Bağ-Kur

Her reçeteye 3 tl ödenecek
Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Sinan Usta, “Sağlıkta dönüşümle vatandaşın cebinden çıkan para arttı, artmaya da devam edecek” dedi.


Sağlık Bakanlığı, ‘sağlıkta tasarruf’ kapsamında yeni bir karar aldı. Bu kararla artık aile hekimimize yazdırdığımız reçete başına 3 TL ödeyeceğiz.


Sağlıkta dönüşüm ve tasarruf amaçlı yapılan uygulamalara vatandaş bir türlü adapte olamamışken, yeni bir uygulama daha geldi. Sağlık alanında ödediği paralardan belini doğrultamaz hale gelen vatandaş, bu kez de aile hekimine yazdırdığı reçeteye para ödeyecek. Hükümetin, 35 milyar lirayı aşan sağlık harcamalarını düşürmek için aldığı önlemler vatandaşı canından bezdirecek gibi. Önlemler kapsamında öncelikle ilaç kutuları küçültülecek. İlaç kutularında 30 yerine 10 draje yer alacak.DAHA ÖNCE ÖDENMİYORDU

Bu şekilde fiyatlar düşeceği için SGK`nın ödediği ilaç faturası da azalacak. Sağlık Uygulama Tebliği`nde yapılan değişikliğe göre, aile hekimlerinin yazdığı reçeteye de 3 TL ödenecek. Daha önce bu ücret sadece devlet, üniversite ve özel hastanelerdeki doktorlara ilaç yazdırılması halinde ödeniyordu. Vatandaş muayene sonrasında yazdırdığı ilaç karşılığındaki 3 TL`yi eczanede ilacı alırken ödeyecek.

MASRAFLAR ARTACAK

Uygulamaya eczacılar tepkili. Eczacılar, ilaç sayılarının düşürülmesinin bilimsel bir çalışmayla yapılması gerektiğini savunurken, aile hekimlerinin yazacağı reçeten alınan ücretin vatandaşa büyük maliyet getireceğini söyledi. Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Sinan Usta, daha önce vatandaşın 5 TL muayene 3 TL de reçete parası ödediğini aile hekiminde bu durumun olmadığını söyleyerek, “Sağlıkta dönüşümle vatandaşın cebinden çıkan para arttı, artmaya da devam edecek” dedi.

UCUZ TEDAVİ OLMAZ

Usta, “Vatandaş eskiden katılım payı ödüyordu. Ancak şuan bazı durumlarda hastanın cebinden çıkan para çok daha fazla. Öte yandan ilaçlat Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılıyor, tedavi süresine göre ambalajlanıyor. İlaçta tasarruf doğru değil. Ucuz ilaçla ucuz tedavi yapamazsınız. İlaç ambalajını küçültmek akılcı değil. Hastanın bir ay kullanması gereken ilcalarda ne olacak? Hasta 3 kutu ilaç alacak daha maliyetli olacak” diye konuştu.

PAZAR ÇOK GENİŞLEDİ

İlaç kutularını küçültmektense ilaç firmalarından hekimine, eczacısından vatandaşa kadar her kesimle akılcı ilaç kullanımı konusunda çalışma yapmanın daha doğru olduğunun altını çizen Usta, “Eczacılar bürokratik uygulamaların içinde boğuluyor. 2006-2010 yılına baktığımızda ilaç pazarı 4 milyar dolarken 16 milyar dolara ulaşmış. Bu durumda 30`luk ambalajın 10`a düşeceğine kim inanır? Bu uygulama sağlıklı sonuçlar doğurmaz” diyerek uygulamaya karşı çıktı.

HER BİRİ MİLLİ SERVET

Sağlık İl Müdürü Hasan Aydınlık ise, uygulamanın çok doğru olduğunu düşünüyor. Aydınlık, uygulamanın kendilerini değil doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu`nu ilgilendirdiğini belirterek, “Bizler akıllı ilca kullanımı noktasında bilinçli değiliz. Evlerimizde torba torba ilaçlar bulunduruyoruz. Her biri milli servet. Artık gereken kadar ilca yazılabilecek. Gerekli bir uygulamaydı” dedi. Aydınlık, aile hekimlerinin yazacağı reçeten alınacak ücretle ilgili ise, “Bizimle ilgili değil” demekle yetindi.


 

Habere Yorum Yapın
Adınız
Email Adresiniz
Mesajinız
Güvenlik Kodu
Kodu Giriniz
Kullandığınız Tarayıcı : Bilinmiyor
İp Adresiniz : 52.91.185.49
Toplam Hit : 1982355
Internet Explorer 6.0 ve Üzeri Web Tarayıcıları ile 1024 x 768 Çözünürlük ve Gerçek Renk Ekran Özellikleri Tavsiye Edilmektedir.
@2010 wwww.ibrahimcetinkaya.com Tüm Haklari Saklıdır. izinsiz ve kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.
a
a
a